Faydalı Bilgiler

rainbow
Girl Painter

Yeni beceriler, yeni bağımsızlıklar ve hatta yeni hayal kırıklıklarını keşfetmesinin zamanı geldi, artık sınırlarını tanımaya başlamaktadır. Çocukların büyük çoğunluğu emeklemeye başlar.

Yeni yetenekler
Bebeğin gelişimi boyunca yeni yetenekleri ortaya çıkar...

Emeklemeye başlar
Heceleri kelimeler gibi yan yana getiri
Objeleri iki eliyle tutabilir

Tavsiyelerimiz
Bu aşamada çocuğunuza karşı özellikle sevecen ve anlayışlı olun, bunu yaparken bir doz da kararlılık eklemeyi unutmayın.

Evi keşfetmek
Bebek emeklemeye başlayınca, anne baba olası tehlikelere karşı bütünsel bir araştırma yapmalıdır. Bunu yapmak için tıpkı çocuğunuz gibi emekleyerek evi dolaşmanız oldukça pratik bir yöntemdir. Sonuçta bebeğin perspektifi bu. Bu aşamada, sıklıkla bir negatiflik dönemi yaşanır. Bir çok çocuk "hayır" kelimesini anlar ama bunu tamamıyla kabullenmezler, sinirlenirler veya basitçe duymazdan gelirler.

Uyku: Hayat aynı şekilde mi devam eder?
Bu yaşta artık bebek sadece fizyolojik istekleri için hareket etmez, aynı zamanda aile üyeleriyle sahip olduğu ilişkiler de artık devreye girmiştir. Artık kendisi uyurken hayatın normal olarak devam ettiğinin bilincindedir ve bunu kabul etmek istemez, kendisini dışlanmış hisseder. Diğer taraftan etki ve ilgi ihtiyaçları karşılanmamışsa, yatağa gitme konusunda daha isteksiz olacaktır. Çok geç saatlere kadar çalışan ve bebeğinin yanında daha az kalan baba örneğinde yaşanan budur.

Geceleri uyanıyorsa sabırlı olun ve onu avutmaktan vazgeçmeyin, ama bunları kısaca yapın. Bunlar bir doz kararlılık ekleyerek yapmalısınız.
Onu sakinleştiriyorsa kapısını veya odasının ışığını açık bırakın. Yatak odasını onu içine alacak bir yer olarak tasarlayın ve favori bebeğini veya emziğini uyandığı zaman kolayca alabileceği bir uzaklığa koyun.

İletişim: Merak ve yabancılardan korkmak
Bu yaşta bebeğiniz yabancılara karşı merak duymak ile tanıdıkların ona sağladığı güvenin arasında sıkışıp kaldığını hisseder. Örneğin eve bir yabancı girdiğinde tereddütler yaşar, ama annesi yanındaysa korkusuz bir şekilde keşfetmeye koyulur.

Bu yeni aşamada bebeğinizin, etrafta gerçekleşen her şeye karşı çok paniklediğini göreceksiniz. Bu bakımından, sizin tepkilerinizin özel önemi bulunacaktır.
Bebeğinize yavaş yavaş yaklaşmaları gerektiğini arkadaşlarınıza söyleyin, çocuğunuzu hemen iletişim kurması yönünde zorlamayın. En önemlisi, korkuları daha hızlı yenmek için sizden gelen desteği hissedebilmesidir.

İdrak: Hayal kırıklığı
Bu yaşta bebeklerin istekleri olanaklarının üstüne çıkar. Bu onlarda bir yetersizlik hissi üretir, olumsuzluklar ve kendisini engelleyen yasaklar karşısında kendini daha güçsüz hisseder. Bebeğiniz, bundan böyle, yapmak istediği bir şey karşısında hayal kırıklığına uğradığı zaman sinirlenmeye başlar. Buna karşı, bebeğe, olayları kabul etmesini öğretmeye çalışmaktan başka yapılacak bir şey yoktur.

Yasaklar artık mantıklı gelmeyecektir, ona karşı yumuşak davranın ve onun doğal meraklılığını cezalandırmayın.
Bebeklerin, doğal bir şekilde, çok meraklı olabileceğini ve bir şeylere dokunmasını sonsuza dek yasaklayamayacağınızı aklınızda bulundurun.

Motor beceriler: Emekleme
Hareketlerini hızlandırarak ve odanın bir yerindeki bir objeyi almak gibi, amaçlar doğrultusunda hareket ederek bebeğiniz emekleme öncesi gerçekleşmesi ön görülen bütün becerilerini geliştirmiştir. Bu durum, yine yeni kazandığı görüntüleri aklında tutma kapasitesiyle birleşerek, istediği objeyi aramak için emeklemeye başlamasını sağlar.

Dengesi daha iyidir, dengesini kaybetme riski olmadan hareket eder ve döner. Artık oturduğu zaman çok rahat hissediyordur.
Bir yerden tutunarak ayağa kalkabilir. Çok hareketli bir bebek kısa süre sonra ayağa kalkma zevkini yaşar, bu nedenle ilk aradığı şey tutunabileceği her türden objeler olacaktır.
Ayağa kalkmayı biliyor olması, oturmayı da bildiği anlamına gelmez, genellikle bir süre ayakta durduktan sonra ağlamaya başlarlar. Dizlerinin üzerine oturmasını öğretmelisiniz, aksi durumda kendini düşmeye bırakacaktır ve bu durumda zarar görme olasılığı vardır.

Öğrenme süreci: Her çıkışın bir inişi vardır
Artık bebek oyuncaklarıyla oynar, parçalanmaları için oyuncakları defalarca yere attığını göreceksiniz. Anne babasının sabrını sınamıyor, bir şeyi fırlattığında ne olduğunu öğrenmeye çalışıyor.

Oyunlara sürekli başka insanların katılmasından büyük keyif alır.
Aynı oyunun farklı versiyonlarını önermenizden çok hoşlanır. Bir kutu koyup uzaktan içine bir şeyler atmayı denemesini söyleyebilirsiniz, bu şekilde nişan alması gelişir.